Dzień 5,6 – otaku i zakupy (Tokyo)

1. Zakupy po Japońsku:

image

W Tokyo typowe MOLe sa na każdym kroku, zazwyczaj każda większa stacja kolejowa czy metra jest podziemiem jakiegoś wielkiego sklepu. Nic chyba nie przebije dzielnicy Shinjuku gdzie ogromna stacja koleii i metra prowadzi przejsciami do (i przez) bozajże 4 ogromne sklepy. Sama dzielnica to poprostu istna kraina neonów rodem z las vegas. Na wielkim skrzyzowaniu ulic wita nas ogromny ekran na ktorym wyswietlane sa trialery i spoty rekramowe, w tym miejscu naglosnienie i akustyka sa rewelacyjne ze nie zagluszaja sie nawzajem a jakosc dzwieku jest rewelacyjna.
Z każdego rogu dochodzi jakiś inny dzwięk, pracownicy sklepów wykrzykują swoje promocje i zapraszają do zakupów. Myślę, że to takie dobre miejsce gdzie można zostawić kobietę i na 8h „miec swiety spokój”, szczególnie że dla płci pięknej sa często osobne piętra tylko z artykułami dla pań.

image

Tak to właśnie działa w Japonii, pracujeą po 12h po to by wydać to w weekend (przepraszam za kiepskie fotki ale te lepsze sa nadal na aparacie).

2. Otaku czyli geek??:
Otaku w języku japonskim oznacza osobe ktora jest bardzo zafascynowana jakims elementem popkultury i jest bardzo jej oddana. W przypadku Japonni jest to oczywiscie manga/anime i jej bohaterowie.

image

Dla takich fanów tworzone są centra rozrywki i sklepy tematyczne. Akihabara – jest chyba mekką dla otaku. Ilość salonów gier, sklepów z figurkami czy tematyczne knajpki są tutaj wszędzie. Oczywiście wszystko kosztuje ale fani zrobią tutaj wszystko by mieć najnowszą płyte z odcinkami swojego anime, czy replikę broni swojego superbohatera.

Salony gier sa bardzo popularne, od czasow jak zniknely prawie calkowicie (chlip) z Polski wiele sie zmienilo. W salonach otaku jest technologia 3d, roznego rodzaju niestandardowe kontrolery, multiplayer – ja moglbym tam zamieszkac na dluzszy czas ;D. Oczywiscie mozna tez spotkac gry klasyczne jak pong, d&d, AvP, Punisher.

image

Dodatkowo w salonach gier sa wprowadzone gry hazardowe w pewnym sensie. Przy pomocy 100Y mozemy sprobowac za pomoca chwytaka lub innego narzedzia sprobowac stracic z krawedzi polki ulubiona figurke, koszulke, pluszaka. Wszytsko wyglada prosto ale tak nie jest o czym musialem sie przekonac na wlasnej skorze.

image

Pozatym sa sklepy z gadzetami dla fanow w ktorych mozna dostac doslownie wszystko od naklejek po replike postaci 1:1.
Otaku moze byc kazdy, nie mozna mylis otaku z geekiem (ktore slowo jest dosc czesto naduzywane w polsce), otaku to na rowni chlopcy i dziewczyny w wieku 12-90. Nie ma tutaj naprawde barier wiekowych, widok staruszka przed gra video nikogo tu nie dziwi, w japonii ludzie starsi poszli z biegeim techniki baaardzo mocno do przodu (porownujac z polska).

image

Widac ze dla Japonczykow jest to ulubiona forma rozrywki, w godzinach popoludniowych w salonach gier mlodziez wciaz nosi obowiazkowe szkolne mundurki a osoby pracujace nie zdazyly jeszcze sciagnac garnituru.

image

W anime/mandze wszedzie pojawia sie motyw robota. Tego powyzej mozna zobaczyc w rejonie zatoki Tokijskiej. Jest naprawde wielki (taki transformersowy wymiar). Wykonuje podstawowe ruchy, swieci, mowi. Prawdopodobnie w tym miejscu bedzie jakis rodzaj muzeum dokladnie nie wiem bo i ciemno bylo i po japonsku.

Waznym elementem tej popkultury jest takze maid cafe…. Ale o tym w innym temacie, jak uzbieram wiecej fotek (sory krzysiu).

10 thoughts on “Dzień 5,6 – otaku i zakupy (Tokyo)

  1. a idź Ty ze sklepami na 8h fuj ble :p
    ale ale.. nie rozpraszajmy się i nie schodźmy z najważniejszego tematu.. byłeś w maid :]!
    Ciekawe, że przypomniało Ci się o tym zaraz po słowach „ciemno i po japońsku” 😀

Komentarze są wyłączone.